Вулицю Фрунзе у Полтаві перейменовували тричі

Відео знаходиться в архіві

Ви можете переглянути його за посиланням:
https://yadi.sk/d/ZurEEV5cgNSNy

Ми продовжуємо цикл сюжетів про вулиці Полтави. Сьогоднішня розповідь – про вулицю Фрунзе. Наразі вулиці, названі на честь видатних радянських діячів, змушують суспільство розколюватися на дві частини. Одна з них не проти жити за інерцією і послуговуватися давно знайомими назвами, інша – відстоює необхідність перейменування. Які справи з вулицею Фрунзе, досліджували наші журналісти.

Вулиця Фрунзе по праву вважається найдовшою у Полтаві. Вона з'єднує центральну частину міста з автомагістраллю Київ-Харків. Її довжина сягає п'яти з половиною кілометрів. В історії вулиці Фрунзе не обійшлося без перейменувань.

Перша назва – Кобеляцька. Вулиця отримала таке найменування через те, що нею йшла дорога на Кременчук та Кобеляки. Саме цим шляхом проїжджала у 1787 році імператриця Катерина ІІ після своєї кримської подорожі. У 20-х рр XIX століття прийшов час змінювати назви згідно із чинною ідеологією. У 1923 році вулиця почалася називатися вулицею Троцького. А вже за 2 роки її знову перейменували. Тепер її назвали на честь видатного радянського воєначальника Михайла Фрунзе.

/Олександр Білоусько, директор Центру дослідження історії Полтавщини

Він був наркомвоєнмор, тобто, народний комісар військових та морських справ. Тобто, це дуже високий пост в радянській ієрархії. Фактично людина, якій підпорядковується армія. Перейняв він цей пост після Троцького/

Радянський військовий діяч опосередкованим чином, але пов'язаний із Полтавою, говорить почесний краєзнавець Валерій Волосков. Наприклад, відомі сутички війська Фрунзе із загонами махновців під Решетилівкою. Радянський воєначальник також брав участь у випуску курсантів Полтавської піхотної школи. Утім, ділиться Валерій Волосков, попри причетність Михайла Фрунзе до Полтави, існує ще чимало людей, які заслуговують на, те щоб їхніми іменами називалися вулиці.

/Валерій Волосков, почесний краєзнавець Національної спілки краєзнавців України

Багато таких людей, які з Полтавою пов'язані, але, на жаль, так як ніби їх ніколи не було. Хоча серед 700 вулиць міста – вулиці найрізноманітнішої тематики, найрізноманітніших людей: від Карла Лібкнехта до Рози Люксембург, яких тут ніколи не було і не причетні. Хотілося, щоб колись ці вулиці одержали імена тих відомих полтавців, українців, чиї шляхи-дороги пройшли через наше місто/

Проте довжина та цікава історія з перейменуваннями вулиці Фрунзе – не єдина її перевага, говорить Валерій Волосков. Тут знаходиться чимало цікавих пам'яток та історичних місць. Так заслуговує на увагу сучасний парк Котляревського.

/Валерій Волосков, почесний краєзнавець Національної спілки краєзнавців України

Колись там було старе кладовище, закрите ще в 30-х рр минулого століття. І от на цьому колишньому кладовищі зі старих поховань збережена могила класика української літератури, автора творів «Енеїда», «Наталка-Полтавка», «Москаль-чарівник» Івана Петровича Котляревського/

Під час німецько-фашистської окупації на цьому місці відбувалися масові розстріли полтавців, продовжує пан Валерій. Через це у 1969 році тут відкрили Меморіал Солдатської слави. Окрім нього по вулиці Фрунзе розташовується ще один пам'ятний знак. Біля центрального входу до стоматологічної академії на честь десятої річниці Чорнобильської катастрофи відкрили пам'ятник жертвам цієї трагедії. Знаходиться на вулиці Фрунзе і Полтавський художній музей імені Миколи Ярошенка.

Новини Полтави

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію