Цикл «Вулиці Полтави»: вулиця Гоголя за століття майже не змінилася

Відео знаходиться в архіві

Ви можете переглянути його за посиланням:
https://yadi.sk/d/lGoMGmAUgNUSv

Ми продовжуємо цикл сюжетів про вулиці Полтави. Сьогодні наші журналісти проведуть екскурсію вулицею, названою на честь Миколи Гоголя. За час свого існування вона майже не змінилася і досьогодні зберігає свою зовнішність початку ХХ століття. Які будівлі розташовувалися раніше на вулиці Гоголя та яке призначення мала остання, дізнавалися наші журналісти.

Микола Гоголь – уродженець Полтавської губернії – своїми творами на весь світ прославив свою малу батьківщину. Остання у свою чергу не залишалася в боргу перед ним. Аби увічнити славу письменника, у 1907 році на його честь назвали одну з вулиць Полтави. До того її знали як Іванівську. На початку ХІХ століття тут розташовувалися торгові ряди.

/Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею

Спочатку вулиця входила до складу вулиць, які використовувалися під час Іллінського ярмарку. Там проходили різноманітні торговища і традиційно для того часу там були збудовані будинки, які відповідали цьому призначенню/

На початку вулиці Гоголя, розповідає Наталія Кузьменко, раніше розташовувалася хоральна синагога. Двоповерхова споруда з великим куполом вигідно виділялася з-поміж своїх одноповерхових сусідів. Пізніше це приміщення використовували в якості клубу. На сьогоднішній день там розташовується Полтавська обласна філармонія. Вулицю Гоголя часто називають Гоголівським бульваром через те, що там знаходиться затишна липова алея.

/Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею

У цій липовій алеї в 1934 році на честь святкування 125-ої річниці від Дня народження Миколи Гоголя було встановлено пам'ятник Миколі Гоголю. Власне пам'ятник повинен був там стояти раніше. Він був створений ще у 1915 році, його автором є відомий полтавець Леонід Позен/

Проте розпал Першої світової війни, відсутність коштів, складна ситуація в країні не сприяли відкриттю пам'ятника вчасно. У 2009 році біля постаменту Миколи Гоголя розташувалися герої із його творів. Найприкметніша з них – фігура Панянки – знаходиться навпроти колишнього Просвітницького будинку імені Гоголя, теперішнього кінотеатру «Колос». Сцену цього міського театру часто порівнювали із сценою італійського Ла Скала. Завісу для неї виконав відомий художник Григорій Мясоєдов. Сьогодні вона зберігається у Полтавському краєзнавчому музеї. Цікаво, що на полотні завіси художник зобразив і постать Миколи Гоголя. На початку ХХ століття у приміщенні Просвітницького будинку також знаходилася бібліотека земства та земський музей. Ця будівля, розповідає почесний краєзнавець Валерій Волосков, знаменна тим, що у 1903 році тут відбувалися найголовніші святкування відкриття пам'ятника Іванові Котляревському. Тоді у приміщенні Просвітницького будинку зібралися представники української інтелігенції: Леся Українка, Олена Пчілка, Панас Мирний та інші. Проте, говорить краєзнавець, урочистості ознаменувалися невеликою ложкою дьогтю.

/Валерій Волосков, почесний краєзнавець

Цією краплею дьогтю стало те, що міський голова Трегубов заборонив читати привітання українською мовою. Тоді більшість учасників засідання демонстративно залишили цей зал, це приміщення, ці заходи/

Меморіальні дошки на фасаді будівлі свідчать про те, що у різний час тут виступали суспільні та громадські діячі. Окрему мармурову відзнаку отримав актор Володимир Гайдаров.

/Валерій Волосков, почесний краєзнавець

Це перша меморіальна дошка у Полтаві на честь людини мистецтва - саме кіно/

На вулиці Гоголя наразі знаходиться багато меморіальних дошок. 3 з них присвячені учасникам Великої Вітчизняної війни. Зокрема, Віталієві Шаховцову, Леоніду Бразову та Кузьмі Нездолію.

Новини Полтави

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію