Сьогодні розпочинається «спасівка» – піст, який триває два тижні

Відео знаходиться в архіві

Ви можете переглянути його за посиланням:
https://yadi.sk/d/qML7k5rWgPD6u

На день семи мучеників Маковеїв віряни освячують квіти, мед та воду. Остання цінується не менше за стрітенську і вважається надзвичайно цілющою.

14 серпня за новим стилем в народі святкують свято Маковія або Медового спаса. Цей день, розповідає клірик Храму Великомученика-цілителя Пантелеймона отець Димитрій, надзвичайно шанується православною церквою.

/о.Димитрій, клірик Храму Великомученика цілителя Пантелеймона

Перший спас Святою церквою святкується 14 серпня. В цей день церква здійснює пам'ять святих мучеників сімейства Маковіїв. Також в цей день церква святкую Вознесіння Христа Господнього/

На Маковія кожний мав букет квітів, в якому обов’язково присутні великі достиглі голівки маку. Такий букет, говорить етнограф Ростислав Шевченко, називається «маковійчик» або «маковейка». В ньому можуть бути і чорнобривці, і жоржини, і айстри, і гвоздики, і барвінок, а також різні трави: васильки, м'ята, чебрець, любисток, петрові батоги, полин, деревій. Взагалі ж, відзначає знавець народних звичаїв, багато сучасних свят переплітається з рослинними мотивами.

/Ростислав Шевченко, етнограф

В українській традиції взагалі дуже багато, які свята накладаються на природні явища, на давні повір'я, тобто це глибоко переплітається. За народними традиціями початок посту був пов'язаний з освяченням квітів, меду, води/

Цього дня, продовжує Ростислав Шевченко, необхідно чистити та впорядковувати криниці і джерела. В давнину хворі купалися в річці, бо вода на Маковія вважалася цілющою. Обов'язково 14 серпня слід їсти мед, мак та фрукти. Адже вони, наголошує етнограф, - невід'ємні атрибути цього свята.

Новини Полтави

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію