11 кроків – на будь-який проект

Полтавські першопрохідці в об'єднаних територіальних громадах порахували: рівно стільки необхідно зробити від плану до реалізації. Але на практиці це займає не так і мало часу та витримки. Попри це у місті Глобино Полтавської області вже приловчилися, і за перший рік об'єднання успішно втілило більше 60 проектів. А їх територіальну громаду зарахували до п'ятірки найперспективніших в Україні. Бо основне перевтілення вони почали з найскладнішої сфери – комунальної.

Ця коробка на стовпі серед поля повноцінно заміняє водонапірну башню. Ящик, комп'ютер, датчики, JPS – одним словом – станція автоматичного керування глибинними артезіанськими насосами. Керувати процесом можна з мобільного телефону. Центральний водозабір у місті Глобино має саме такий вигляд. Поруч – дві свердловини і попередниця: 35 метрова башня, яку готові знести. Вона вже давно мала серйозні течії у куполі і стала непригодною. До того ж, кажуть фахівці, саме вона і ще трубопроводи – два шляхи, які забруднювали артезіанську воду, доки та надходить до споживачів.

Олександр Артюшенко, заступник Глобинського міського голови

- Сучасний комп'ютер, який за допомогою свого обладнання, розміщеного у ньому, задає імпульс артезіанському глибинному насосу, який знаходиться під землею на глибині 100 метрів. І, в залежності від витрат води в мережі, він або збільшує, або зменшує кількість обертів ротора глибинного насоса. Тим самим підтримує стабільний тиск в системі водопостачання.

На електроенергії одна станція заощаджує 8 тисяч гривень на місяць. За 2 роки ця система окуповується. Зараз у Глобино працює 4 таких станції, жоден насос не згорів. Наразі планують купити ще 10. Вартість однієї – 200 тисяч гривень. Кошти взяли з бюджету міста. Така модернізація відбувається через прийняту програму реформування житлово-комунального господарства. Куб води глобиччанам коштує 6 гривень 68 копійок. 

В об'єднаній Глобинській громаді – 27 водозаборів, і за 2-3 роки планують їх повністю оновити.  

Утворилась громада у 2015. Має 23 населених пункти. Минулорічний бюджет власних коштів – 83 мільйона гривень, що у 4 рази більше за бюджет перед об'єднанням. За власні кошти у 2016 реалізували 63 проекти. Найпотужніше взялися за комунальну галузь. 

У селах кажуть: з'явились урни і благоустрій: косять траву, збирають сміття. На місцевому комбінаті наростили обсяги робіт і, відповідно, кількість працівників: на 30 осіб. Придбали нову техніку.

Володимир Карабут, директор комбінату комунальних підприємств «Глобино»

- Той самий ескалатор JCB має змогу копати траншеї глибиною до 6 метрів. Раніше ми такі траншеї не могли копати. Автовишка, яка є, – багатофункціональна. Проводити і зварювальні роботи, і електромонтажні роботи...

- До цього як працювали?

- Наймали техніку.

У Міністерстві регіонального розвитку оцінили громаду високо, зарахувавши до п'ятірки найперспективніших в Україні. Хоч фактично вона працює рік. Основні кошти – місцеві податки, що надходять із трьох бюджетоутворюючих підприємств, – це близько 40 мільйонів на рік.

Традиційно для громад тут пишаються ремонтами у закладах освіти, починають будувати садок, встановлюють і замінюють освітлення, ремонтують клуби і закуповують костюми для виступів.

Ольга Козіна, в.о. сільського старости Жуківського старостату

- У нас буде амбулаторія, буде свій лікар. Тобто, розвивається. Я вважаю, що це нормально. У нас ще й ЦНАП буде світ. Теж добре.

У селі Жуки запевняють: з об'єднанням перестали відчувати себе жебраками з простягнутою рукою. 

Ольга Козіна, в.о. сільського старости Жуківського старостату

- Ми турбувалися і про освіту, і про медицину, і про культуру. Тепер у нас відкрилися всі відділи, і там є кожний керівник, який турбується про свої відділи. І фінансується все окремо. Фінансово ми відчули себе просто людьми.

Утім, очільник Глобино зізнається: усе це дається дуже важко. 

Станіслав Джусь, Глобинський міський голова

- Для того, щоб зробити будь-який проект, треба зробити 11 кроків, щоб його впровадити. Це від прийняття рішення на виконкомі чи затвердження на сесії, розробки проекту, експертизи, тендери... Тому і не швидко впроваджуються всі питання, пов'язані з бюджетними коштами.

А серед основних проблем тут називають кадровий потенціал і брак приміщень. Хоча впевнені: якщо не збавляти темпи, то за кілька років громада буде на зовсім іншому рівні.

Новини Полтави

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію