Не змогли змінити діючу медицину – створили власну

Цим полтавцям не подобалось те, що вони не можуть впливати на медицину у своєму селі, і вони створили власну медицину. Під Кременчуком у громаді з населенням у 9 тисяч працює власний центр первинної медико-санітарної допомоги. Місцеві керівники дійшли висновку: не можуть контролювати гроші, які отримує район, і не розуміють їх використання для своїх мешканців. Тому зібралися і зробили проект на чотири громади.

Ефективніше, коли самі господарюють. Цю істину за два роки перевірили на собі в Піщанській громаді, що у Кременчуцькому районі. У їх складі – 7 сіл, 9 тисяч населення. Коли об'єдналися і почали думати, що і як змінити за отримані чималі гроші на розвиток, стикнулися з проблемами. Зокрема, у медицині. Контролювати використання коштів, що надходили для лікування жителів населених пунктів їх громади, було практично неможливо, кажуть працівники Піщанської сільради. Вони потрапляли на районний рівень. І щоб, наприклад, замінити вікна в амбулаторії, треба було просто чекати, щоб це трапилось. Аби уникнути непорозумінь, створили свій центр первинної допомоги разом з 4 громадами. 

Василь Компанієць, заступник Піщанського сільського голови

- Коли сільський голова і працівники виконкому заходять у лікарню, заходять у школу, і вплинути ні на матеріальну базу, ні на інші заходи – це неправильно.

Центр ПМСД знаходиться в селі Піщане. Зараз тут завершують повний ремонт, що почали минулоріч. Нові вікна, нове приміщення. І новий транспорт від громади.

Галина Панаско, завідуюча Піщанською АЗПСМ

- Вона купила нам автомобіль – Ниву Шевроле, яка дуже необхідна для роботи в сільській місцевості. До цього був, але дуже старий автомобіль – ВАЗ.

Децентралізація дає повноваження, за тим іде відповідальність. Про це говорять і керівники громади, це зрозуміли й лікарі. 

Галина Панаско, завідуюча Піщанською АЗПСМ

- Тепер ми маємо можливість отримувати медикаменти згідно наших вимог. Нам у цьому році купили інгалятор. Коли нам щось потрібно, ми звертаємось до головного лікаря нашого ПМСД. Всім забезпечені. Краще, ніж було, однозначно.

Село Піщане знаходиться під Кременчуком. Його центральна вулиця – це шлях до промислового міста. Аби було видно, що справа рушила до змін, висадили троянди, встановили нові зупинки і лавки, взялися за пішохідні доріжки. Кажуть: у дрібницях багато важливого. Такий вигляд має центральний парк за клубом. У школі виклали плиткою дорогу. 

Василь Компанієць, заступник Піщанського сільського голови

- Ті об'єкти, яких ми реалізували у 2016 році, проектів – більше 22. А за рахунок субвенції на розвиток інфраструктури – 10. Це суттєве надходження, суттєва підтримка з боку держави. Бо коли починаєш щось створювати, і – раз: дають тобі 7,2 мільйона при твоєму бюджеті вчора 5 мільйонів, це суттєво.

Знайшли у громаді і як реорганізувати свою освіту. Початкову школу планують перевести до приміщення гімназії. Для цього вже зробили ремонт на півтора мільйона. З'явилось 6 додаткових класів із частини приміщення, що раніше пустувало. А ось саму початкову школу, що вивільнилась, мають перетворити на дитсадок. Бо малечі не вистачає місця. Освіту у громаді називають пріорітетом, але працюють і над іншим. 

Там закупляють міні-техніку, сміттєвоз, контейнери, і наступного року планують встановити сортувальну станцію спільно з коштами обласного бюджету, аби відмовитись від класичних сміттєзвалищ.

Новини Полтави

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію