Полтавські журналісти "підковувалися" юридично

Для майбутніх  та вже практикуючих журналістів, у Полтаві провели правовий семінар-тренінг. Полтавська обласна організація НСЖУ та Головне територіальне управління юстиції у Полтавській області стали організаторами заходу для медійників.

"Правове регулювання доступу до публічної інформації" - це та тема, яку обговорювали на семінарі. Як правильно оформити інформаційний запит та вміло регулювати правовий доступ до публічної інформації, навчала регіональний координатор Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській області Віра Яковенко. Вона, до речі, єдина на своїй посаді в області. Питання доступу до публічної інформації є болючим, зазначила Віра Яковенко.

"Якщо ви розумієте Закон, то 90%, що отримаєте відповідь на своє питання. Ваш запит повинен бути чітким і зрозумілим. Хай це буде декілька позицій, але всі вони мають звучати конкретно. Тоді більше шансів швидше й результативніше отримати відповідь".

Перед тим як подавати запит, ознайомтеся із Законом про доступ до публічної інформації, або ж проконсультуйтеся із юристом, радять фахівці. Адже невірний запит від журналістів - це найпоширеніша проблема в установах. Також Віра Яковенко порекомендувала майбутнім кореспондентам знаходити найшвидший шлях для отримання відповіді. І наголосила, що інформацію на запит завжди надають безкоштовно.

За чотирирічну практику координаторки, на Полтавщині ситуація з публічною інформацією, порівняно з іншими регіонами, не катастрофічна. Так, за минулий рік, держслужбам вручали всього три протоколи.

Приклади найтиповіших відписок та відмовок представників уповноважених органів на інформзапити, навела журналістка Дарина Синицька. Вона розповіла, що "майстром відмовок" для медійників є міське управління ЖКГ.

"Чому саме воно? Бо найцікавішим для ЗМІ є саме комунальне господарство. І через те, що в установі виділяють чимало коштів на ремонт вулиць, будинків і так далі. А для кореспондентів та читачів - це завжди актуальна тема".

Також учасникам тренінгу заступник Голови Полтавського окружного адміністративного суду Людмила Єресько, повідомила процедуру звернення до суду. І зазначила, що це - найефективніший метод. Однак, найголовнішою перешкодою у подачі запиту, для журналістів є судовий збір.

"Скажу, що за всю історію існування, наш суд не мав жодного запиту. А співпраця журналістів з юристами, дозволяє продуктивніше використовувати право подачі та отримання доступу до публічної інформації."

Тому для журналістів корисно на практиці застосовувати знання Закону. Адже це стимулює владу діяти відповідально в прийнятті рішень.

Начальник відділу організаційної роботи документування та контролю Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Любов Єлізарова, наочно продемонструвала учасникам семінару, як правильно користуватися веб-сайтом обласного теруправління юстиції.

"Юстиція відкрита для кожного. Електронно можна направити запит. На сайті зрозуміло вказані рубрики, вкладки й відповідна інформація. Наприклад, є перелік видів публічної інформації. Тож моя порада: перед тим як подавати запит, переконайтеся чи є він у нашій базі. Так ви зекономите час - і свій, і наш. Сайт завжди відкритий і працює безперебійно".

Це перша, але не остання зустріч зі студентами та чтенами НСЖУ, наголосив начальник Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Олег Тимченко. А Голова Полтавської обласної організації НСЖУ Євген Лопушинський, подякував за співпрацю та проведений майстер-клас.

Новини Полтави

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію