АТО й операція Об'єднаних Сил: які зміни в юридичному аспекті

Із вступом у дію Закону про реінтеграцію Донбасу, серед військовослужбовців з’явилося чимало чуток щодо припинення надання статусу учасника бойових дій. Відсутність офіційних роз’яснень з цих питань породжує стан неясності і невпевненості. “Немає АТО – то немає і статусу?”, – виникає питання у військових. 

Участь в АТО, які й участь в операції Об’єднаних Сил, буде давати можливість отримувати статус УБД в звичайному режимі. Принципових змін у процедурі отримання й оформлення статусу як для чинних військовослужбовців, так і для звільнених осіб після закінчення АТО, не відбулося. Про це йдеться у статті юриста Юридичної Сотні Антона Красова.

Так, до цього часу було дві правові підстави, які надавали можливість особі отримати статус учасника бойових дій (п. 19, 20 ч. 1 ст. 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу”). В цих нормах йшлося про необхідність участі або забезпечення участі в АТО, що давала можливість отримати надалі статус учасника бойових дій.

Такі ж норми можна побачити у Порядку надання статусу УБД (постанова КМУ № 413 від 20.08.2014 р.) . Відповідно до п. 4 Порядку підставами для надання статусу є документи про безпосереднє залучення особами до участі або забезпечення проведення АТО.

Після прийняття закону про реінтеграцію Донбасу, прикінцевими положеннями було внесено зміни до різноманітних законів, зокрема, до п. 19, 20 ч. 1 ст. 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу”, про які йшла мова вище. Тепер , окрім участі в АТО, ще однією підставою для отримання статусу УБД буде участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (операція Об’єднаних сил). Таким чином, відбулося узгодження норм двох законів.

Відповідно до прикінцевих норм цього Закону, Кабінет Міністрів має привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим законом, зокрема, внести зміни до Порядку надання статусу учасника бойових дій, в якому участь в АТО буде доповнено участю в операції об’єднаних сил, як підставою для отримання статусу УБД.

Також, юридична Сотня відповіла ще на низку важливих питань, пов’язаних з переходом АТО в ООС: 

Чи діє особливий період? 

Так. Жодних змін немає. Особливий період як продовжував діяти, так і продовжує. До видання Президентом України окремого указу “Про демобілізацію”

Чи вплинуть ці зміни на соцзахист захисників? 

Поки що немає жодних змін, які б стосувалися пільг і гарантій військовослужбовців. Якщо вони з’являться, ми будемо про це інформувати.

Основні зміни стосуються питаннь вищого командування та цивільних осіб:

Вводиться посада Командувач Об‘єднаних сил. У його підпорядкуванні є Об’єднаний оперативний штаб Збройних Сил України.

Повноваження командувача збільшується щодо: спрямування , координації та контролю роботи військових цивільних адміністрацій, надання дозволу щодо перебування та території проведення операції, тимчасового обмеження та заборони руху транспортних засобів і пішоходів на вулицях і дорогах.

Військовослужбовці, працівники правоохоронних органів та інші особи, які залучаються до операції, на час проведення таких заходів підпорядковуються командувачу Об‘єднаних сил, рішення якого є обов‘язковими до виконання.

З’явилися поняття «райони бойових дій» і «зони безпеки». «Зони безпеки» будуть розташовані на контрольованих урядом територіях поруч із лінією розмежування. Межі зон безпеки визначатиме начальник Генерального штабу за поданням Командувача Об’єднаних сил. На даних територіях діє особливий порядок, що передбачає надання органам сектору безпеки і оборони, іншим державним органам України спеціальних повноважень.

Новини Полтави

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію