Свято-Успенському Собору в Гадячі 20 років з дня освячення

26 серпня розпочнуть святкування двадцятої річниці освячення Свято-Успенського Собору в місті Гадячі Полтавськоі єпархії.

О 9.00 год на порозі Собору, діти зустрічатимуть Високопреосвященнійшого Филипа Митрополита Полтавського і Миргородського. Далі розпочнеться літургія, де співатиме чоловічий хор Полтавської єпархії.  

Також на вівторок, 28 серпня, у храмовий день Успення Пресвятої Богородиці заплановані літургія о 8.30. А по закінченні - молебень для дітей, які ідуть у школу. Далі проведуть хресний хід навколо Собору. Потім всім охочим біля Собору нададуть святкову трапезу.

Довідково. Перша церква, ще дерев'яна, існувала в Гадячі вже в 1634 році. Мурований храм на тому ж самому місці, що мав три престоли, збудували коштом купця Марулєва в 1831 році. І ця церква простояла понад 100 років. У 1934 році, у роки тотальної боротьби з релігією, гадяцький Свято-Успенський храм був закритий радянською владою, а в повоєнні роки розібраний разом з фундаментом. На місці храму побудували літній кінотеатр, але його перекриття обвалилося через інженерні прорахунки. Імовірно, щоб більше не ризикувати, цю будівлю розібрали, а місце заасфальтували, а на місці колишнього храму виник танцмайданчик.

У 1990—91 роках благочинний Гадяцького округу та віруючі міста порушили клопотання про відновлення храму на його історичному місці, але влада ніяк не реагувала. Після численних пікетів, демонстрацій і протестів, активісти релігійної громади зважилися на відчайдушний вчинок: вони самочинно захопили земельну ділянку. Пізніше він був огороджений і освячений. І на ньому, так само самочинно, розпочали будівництво собору. Виконком Гадяцької міської ради узаконив цю дію лише 20 листопада 1997 року. Всього за півроку до освячення вже практично зведеного собору, якому знову випала честь стати головним храмом міста.

Величний Свято-Успенський храм у Гадячі зводився на добровільні пожертвування місцевих жителів і підприємств. Відтак, 24 квітня 1998 його освятив Високопреосвященний Феодосій, митрополит Полтавський і Кременчуцький. Собор, що від початку відновлення перебував у віданні УПЦ МП, став духовним осередком і окрасою Гадяча.

Нині гадяцький Свято-Успенський собор здійснює катехизаторсько-просвітницьку й місіонерську роботу, надає допомогу місцевому будинку-інтернату для людей похилого віку, також функціонує ініціативна група прочан. Бібліотека релігійної літератури, що працює при храмі, має близько 500 томів. Свято-Успенський собор утримується за рахунок православної громади Гадяча.

Новини Полтави

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію