«Живий ланцюг» – символ єдності

Вперше як масову акцію його утворили в січні 1990 року від Києва до Львова. У Полтаві ланцюга взимку не утворювали. Тож полтавська делегація їздила до Києва. Про тогочасні події та учасників акції розповість Анна Ружін.

Ганна Кіященко – активістка. Жінка їздила до Києва утворювати ланцюг єдності 21 січня 1990 року.

Ганна Кіященко, учасниця акції «Живий ланцюг»

- Тоді не було достатньо сил і достатньо людей в Східній Україні, які б підтримували та могли б вийти на цей ланцюг. Тому цей ланцюг проводився, і люди ставали від Львова до Києва. Ті делегації «Народного руху» ТОВ «Просвіта», вони всі приїжджали до Києва, щоб в Києві стати в ланцюг.

Майже 3 мільйона українців в січні 1990 р. узялися за руки та створили «живий ланцюг» від Києва до Львова. Так вперше з дня проголошення Акта Злуки 1919 року між Українською Народною Республікою та Західно-Українською Народною Республікою у сучасній історії України було відзначено День Соборності. 

Ганна Кіященко, учасниця акції «Живий ланцюг»

- Чому ми тоді брали участь? Адже ми хотіли, щоб Україна стала незалежною. Ми хотіли показати, що не тільки Західна Україна підтримує незалежність, а й на Сході є люди. Але, звичайно, їх було менше, бо не всі ще розуміли, для чого це, і що це нам дасть і так далі.

На Полтавщині в цей період утворювали часті мітинги та зібрання. Про це свідчать статті в тогочасних газетах та брошурах. 

Ольга Вільховик, молодший науковий співробітник Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Мітинги мали доволі масовий характер. У них брали участь не лише громадські організації, а й місцеве населення. Отакий сплеск такого патріотичного руху, відповідно, простежується у Полтаві на початок 1990-1991 років.

У Полтаві ланцюг єдності утворили вже влітку 1991 року. 

Ганна Кіященко, учасниця акції «Живий ланцюг»

- Такий ланцюг від ката Петра до ката Сталіна. І цей ланцюг приїхали підтримати якраз рухівці із Західної України. Це якраз ми проводили в річницю Полтавської битви для того, щоб показати, що поневолення України та знищення відбувалося дуже довго. І воно продовжується від Петра до Сталіна.

Традиція створення «живих ланцюгів», що символізують єдність українського народу, триває і досі. Щорічно українці беруться за руки та вшановують День Соборності.

Новини Полтави

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію